Historia

Floorball Iisalmi on perustettu vuonna 1996, jolloin joukkue aloitti V-divisioonassa. Perustajina olivat Eero Heiskanen, Anssi Toivola ja Harri-Pekka Julkunen.

Kauden 1997-98 päätteeksi joukkue nousi IV-divisioonaan sijoituttuaan lohkossaan toiseksi.

Kauden 2001-02 päätteeksi joukkue nousi III-divisioonaan voitettuaan oman lohkonsa.

Keväällä 2003 seuraan perustettiin toinen joukkue, FBI II, joka aloitti pelit kaudella 2003 – 2004 V-divisioonassa.

Keväällä 2005 FBI ja Pave yhdistyivät. Paven alaisuuteen perustettiin salibandyjaosto FBI Pave, jonka alaisuuteen kaikki FBI:n joukkueet siirtyivät.

Syksyllä 2005 FBI Pave aloitti junioritoiminnan.

Keväällä 2007 edustusjoukkue nousi II-divisoonaan ja näin ollen Iisalmeenkin saatiin salibandyyn yksittäiset ottelut, samana keväänä kakkosjoukkue nousi IV-divisoonaan.

Kauden 2007-08 päätteeksi edustusjoukkueen sijoitus II-divisioonassa oli 7. Kakkosjoukkue nousi III-divisioonaan.

Jaostolla oli kaudella 2008-2009 kolme miesjoukkuetta Suomen Salibandyliiton alaisissa sarjoissa: edustusjoukkue pelasi II-divisioonassa, kakkosjoukkue III-divisioonassa ja kolmosjoukkue V-divisioonassa. Edustusjoukkueen sijoitus oli 7., kakkosjoukkue putosi alaspäin ja kolmosjoukkue jäi lohkonsa viimeiseksi.

Vuonna 2009 FBI irtautui Pavesta ja siitä tuli itsenäinen salibandyn erikoisseura. Miesjoukkueiden lukumäärä putosi kahteen. Edustusjoukkue petrasi sijoitustaan kuudenneksi, mutta kakkosjoukkue putosi jälleen sarjaporrasta alemmaksi. FBI:n junioritoiminta oli laajimmillaan ja toimintaa oli jokaisessa ikäluokassa. A-juniorit voittivat Savo-Karjala/Kaakkois-Suomi-alueen 1. divisioonan ja pääsivät pelaamaan valtakunnalliseen loppuhuipentumaan.

Kausi 2010-11 oli edustusjoukkueelle vaikea. Sarjassa kaatui kärkijoukkueita, mutta pahimmille kilpakumppaneille hävittiin. Keväällä miehet joutuivat karsimaan sarjapaikastaan Vehmersalmen Vesaa vastaan ja onnistuivat säilyttämään paikkansa otteluvoitoin 2-1. Kakkosjoukkue jatkoi hissiliikettään ja nousi IV-divisioonaan. FBI:n toimintaan tuli mukaan tyttöjuniorit.

Kauden 2011-12 aluksi FBI eteni historiallisesti Suomen Cupin toiselle kierrokselle. Kausi päättyi pettymykseen, kun viiden vuoden mittainen taival II-divisioonassa päättyi suoraan putoamiseen. Kakkosjoukkue nousi III-divisioonaan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

seke logo pieni

sampo logo
sportia-logopelixirlogo2ylasavonammattiopisto1